Sıkça Sorulan Sorular

EczaStok nedir?

 

EczaStok,

Eczacıların üye olup birbirleriyle ilaç dışı ürün alışverişi ve şehir içi ilaç takası yapabildiği özel bir pazar yeridir.

Sitemizde stokta gördüğünüz tüm ürünler sizin gibi diğer eczacılar tarafından listelenmiştir ve satışa sunulmuştur.

 

EczaStok’u kimler kullanabilir?

Platformumuz eczacıların satışa çıkardığı ilaç dışı ürünlerin ya da şehir içi takas ilanlarının yine eczacılar tarafından satın alınabileceği / takas yapılabileceği, yalnızca eczacıların kullandığı bir platformdur.

EczaStok üyesi olabilmek için eczanenizin GLN numarasının girilmesi zorunludur.

 

EczaStok üzerinden alışveriş yapmak yasal mıdır?

 

Evet yasaldır.

 

Türkiye İlaç ve Tıbbî Cihaz Kurumu tarafından sunulan “ECZACILAR VE ECZANELER HAKKINDA YÖNETMELİK” içindeki 43. MADDEDE belirtildiği üzere reçeteli ilaçların internet üzerinden satışı yasak olup, ilaç dışı ürünlerin internet üzerinden satışı yasaldır.

 

EczaStok platformu üzerinde ilaç satışı mümkün değildir ve sitemizde listelenen tüm ürünler reçete gerektirmeyip, internetten alınabilmekte ve satılabilmektedir.Ürünlerimi satışa çıkarmak için ne yapmalıyım?

 

Sitemize kayıt olup giriş yaptıktan sonra, adres ve ödeme hesap bilgilerinizi girin;

Ana sayfadaki "Stok Ekle" butonuna tıklayarak satmak istediğiniz ürünü seçin.

 

Birim fiyat, ürünün satışa çıkarmak istediğiniz stok adedi, ürünün miadı ve ürünün bedava kargo ile alınabilmesi için minimum satış adedini belirleyin.

 

Satıcılar stok ekleme işlemi sırasında, bedava kargo gönderimi için o ürünün minimum satış adedini girmek zorundadırlar. (örn. sadece A ürününden 10 adet alındığında satıcı ücretsiz kargo yapacaktır). Aynı zamanda eczaneler bedava kargo için toplam sepet tutarı da belirlerler. (örn. 500 tl ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir)

 

Artık kaydet butonuna tıklayarak ürününüzü satışa sunabilirsiniz.

 

Satıştaki tüm ürünlerinizi yönetmek için profilinizden “Ürünlerim” kısmına girip silme, stok değiştirme gibi işlemleri yapabilirsiniz.

 


Şehir içi takas ilanı nasıl açabilirim?

 

Üstte bulunan turuncu düğmeye (Şehir içi ilaç takas) tıklayarak, takas modülüne girebilirsiniz. Burada kolayca MF değeri, stok adedi, son kullanma tarihi bilgisi girerek ilan açabilirsiniz.

İlaç takas ilanlarınızı sadece şehrinizdeki eczaneler görebilir.

 

 

EczaStok kargo & iade şartları nelerdir?

 

Kargo

 

Satıcılar stok ekleme işlemi sırasında bedava kargo gönderimi için o ürünün minimum satış adedini girerler. Aynı zamanda eczaneler bedava kargo için toplam sepet tutarı da belirlerler. Adet veya tutar olarak belirlenen limit aşıldığı taktirde satıcılar kargo ücretini üstlenirler. Bedava kargo için adet/tutar şartları sağlanmadığı taktirde ise kargo ücretini alıcı öder.

 

Satıcılar stok ekleme işlemi sırasında bedava kargo için minimum satış adedini girebilirler. (örn. A ürününden 10 adet alındığında satıcı ücretsiz kargo yapacaktır).

 

Aynı zamanda eczaneler bedava kargo için toplam sepet tutarı da belirlerler. (örn. 500 tl ve üzeri alışverişlerde kargo ücretsizdir). Bu seçimi de anasayfada sağ üstten profilinize ve oradan da "Ayarlar" kısmına girerek yapabilirsiniz.

 

Siparişinizi kargolamak için, sipariş detay kısmında "kargo slibi bastır" tıklamanız yeterlidir.

 

Sürat kargo anlaşması ve entegrasyonu sayesinde tek tuşla kargonuzu hazırlayabilir, bireysel alaşmanız yoksa bile, yurt çapında süper ekonomik fiyatlarla kargo gönderebilirsiniz.

 

İade

 

Satıcı kusuru dışında oluşan iade taleplerinde iade için kargo ücretini alıcı taraf öder. İade işlemi sırasında yaşanabilecek sorunlardan alıcı sorumludur. Satıcı kusurundan olan iadelerde iade kargo ücretini satıcılar üstlenir.

Hatalı ürün, son kullanma tarihi geçmiş mal veya ilana aykırı, kabul edilmeyen bir durum olduğunda siparişi olduğunda kargo paketi üzerinde hazır tutanağı doldurmanız birkaç saniyenizi alır.

 Ödemeler nasıl yapılır?

 

Satın alımlarda, ödemeler kredi kartı ile güvenli ödeme protokolüne uygun gerçekleştirilir ve anlaşmalı olduğumuz İyzico  üzerinden aktarılır.

 

Tek çekimde fiyat değişikliği olmazken, taksitli alışverişlerde İyizico’nun belirlediği vade farkı cüzi olarak siparişe yansır. Bu farkı satın alan taraf öder.

 

Satış yapan eczacıların gelirleri, komisyon, kredi kartı işleme ve kargo ücretleri düşülmüş olarak her hafta İyzico tarafından banka hesaplarına yollanır.EczaStok hizmet karşılığı bir ücret alıyor mu?

 

Satın alan müşteriler bir komisyon veya aylık ücret ödemezler.

 

Satıcılar ise siparişleri tamamlandıktan sonra takip eden Çarşamba günü %5 komisyon kesilerek hesabınıza yatar.

 

Şehir içi ilaç takastan bir komisyon veya ücret alnmamaktadır.